środa, 29 października 2014

W 80 dni dookoła świata


Autor: Juliusz Verne

W 80 dni dookoła świata, to klasyka sama w sobie.
W oryginale została napisana we Francji, w roku 1872.
Po Francusku tytuł tej książki to,Le tour du Monde en quarte-vingts jours.
Głównym bohaterem opowieści jest angielski dżentelmen – Fileas Fogg, znany jako stateczny, bogaty acz skromny samotnik. 

Fileas Fogg 
Głównym bohaterem opowieści jest angielski dżentelmen – Fileas Fogg, znany jako stateczny, bogaty acz skromny samotnik. 
Zaskoczeniem dla wszystkich jest zdarzenie, podczas którego zakłada się o 20.000 funtów szterlingów ze swoimi znajomymi z gry w wista, że objedzie świat wokoło w ciągu 80 dni.
Mimo, iż znajomi namawiali go do odejścia z rozgrywki wista, bohater pozostał i grał dalej.
W podróż rusza z nowo najętym, francuskim służącym – Passepartout . Po piętach depcze im angielski detektyw – Fix, który jest przekonany, że to Fileas Fogg jest sprawcą kradzieży znacznej kwoty pieniędzy z Angielskiego banku.
Fileas Fogg wyjeżdża najszybciej odjeżdżającym pociągiem, oświadczając znajomym, że z każdego miejsca w jakim będzie, będzie miał wizę.
urozmaicona jest przygodami, które przeszkadzają w punktualnym dotarciu do celu. Spośród licznych przypadków można przytoczyć jak Fogg ratuje Audę, wdowę po Hinduskim maharadży od przeprowadzenia sati, przeżywa napad Indian na pociąg w czasie podróży przez Stany Zjednoczone, radzi sobie z brakiem paliwa na statku. Również Fix wielokrotnie utrudnia Foggowi podróż, m.in. rozdzielając go na pewien czas ze swoim asystentem. Poprzez odurzenie go alkoholem, oraz narkotykami.
Ważnym punktem książki jest zmiana czasu, związany z okrążaniem Ziemi w kierunku wschodnim. Wskutek tego dla podróżnych dni są krótsze. Fogg zlicza kolejne dni podróży i przekonany jest, że wrócił do Anglii w ostatnim dniu. Jednak, już na angielskiej ziemi, zostaje zatrzymany przez Fixa i spędza ostatnią, kluczową dla wygrania zakładu noc w areszcie. Następnego ranka okazuje się, że prawdziwi złodzieje zostali zatrzymani. Fogg, pewien że przegrał, zostaje zaskoczony informacją, że wskutek podróży dookoła świata zyskał jeden dzień, dzięki któremu zjawia się w klubie Reforma dokładnie na oznaczoną godzinę i wygrywa zakład.
Książka kończy się ślubem Audy z Foggiem 

<<Zapraszam również, do streszczenia poprawionego przeze mnie w Wikipedii, podobne do powyższego>>

Polecam książkę każdej osobie. Czytanie jej jest jak podróż dookoła świata razem z Foggiem.

OPINIA
10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz